Rusikataktikat poolmaratoniks

Uitmõte minna Tartu linnapoolmaratonile sai teoks ja läbitud. Küll erilise treeninguta, vähese reedeöise magamise (+ 2 õlut) ja tööleunustatud stardimaterjalide (+10€) kiuste, aga tuli tubli 1:52:07.

Selliseid uitmõtteid lambist jooksma minna on nüüdseks olnud juba vähemalt kolm. Kuidas siis minna poolmaratonile, igasuguse ettekujutuseta oma treenitusest, jõudlusest ja kurnatusest?

1/3 meetod – kasutasin seda esmakordselt Riias, kus just 2 nädalat enne olin põrunud Tartu maratonil. Seisneb see esimese kolmandiku läbimisel treeningutempos, teine kolmandik pisut pikema sammuga ning viimane 7km nagu noor varss. Kiirust saab pidevalt juurde kruvida, aga enesetunnet peab kuulama muidugi. Prioriteet 1 on säilida lõpuni, prioriteet 2 – kiiremini!

Loogilisus on selles, et kui keha jõuab jooksmiseks sobivasse seisundisse- lihased soojad, energiat tulvab peale, jooksurõõm on süttinud – ei ole sa endale tekitanud jooksmist takistavaid mõjusid (loe:piimahape&krambid). Teadmatuses oma jaksust on väga raske muidu tempot valida. Jooksu teises pooles peaks enesetunne olema juba palju selgeminiloetav.

Ma olen vist kaks parimat jooksuemotsiooni saanud just nii. Viimaseks kolmandikuks on kehast saanud jooksumasin, iga rakk sellele spetsialiseerunud. Aeglasematest massiline möödumine on üks asi, aga enda avaldunud võimed tekitavad sellise… sellise jumaliku enesetunde, mida on raske kirjeldada. Wow, such speed, lihtsalt. Viimase seitsme kilomeetri tempo oli täna 1:36:00 graafikus. Ning see pole jõu hoidmine lõpuspurdiks (mis oleks naljakas). Sa lihtsalt viid samm-sammult, otseses mõttes, keha sellisesse seisundisse, et oled taoliseks kiiruseks võimeline.

Tulemuseks on poolmaraton, mida naudid 100%. Mõnutunne ületab väsimuspiina terve distantsi ulatuses.

1/2 meetod – see on juhtudeks, kui tead et jooksu enda läbimine võib raskeks osutuda. Siis võtad poole distantsi trennitempoga ja teine pool siis “kruvid”. Kasutasin toda Rõuges, mis jällegi oli treeninguta ja kuuma ilmaga ja Lõuna-Eesti maastikul ja peaaegu läksin sinna otse töölt (muidu on Rõuge maraton igavesti vinge üritus).

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: